Ingrediencie

Mäso

Čo sa týka mäska, najradšej nakupujem vo Village Farm, je to mangalicová farma kúsok od Bratislavy. Majú svoju predajňu vrámci Fresh Marketu a je to naozaj moje top miesto pre mäso. Cez čerstvé kusy, šunky, klobásy, .. jednoducho všetko je top kvalita a chuť. Nehovoriac o tom, ako sa o zvieratká starajú. Čo sa týka hydiny, tak tú osobne nakupujem tiež vrámci Fresh Marketu v BioMeat alebo v Yeme. Domácu chov dostať napríklad vrámci sobotného trhu v Starej Tržnici 🙂

Zelenina

Pri zelenine to mám tak, že sa snažím nakupovať podľa toho čo je v sezóne, resp. dostupné. Moje najobľúbenejšie miesto je opäť vo Fresh Markete, u Šimona :). Samozrejme najlepšia zeleninka je domáca, no s tým ešte len začínam. Ďalej obľubujem dvoch predajcov vrámci sobotného trhu v Starej Tržnici, no skvelú zeleninu dostať samozrejme aj na Miletičke alebo na trhu Žilinská. Určite by som rada spomenula Farmu Žittňan a Dreamfarm, obe tieto farmy pestujú bez chemických postrekov a nájdete u nich aj menej známe druhy zeleniny. Viac o sezónnosti zeleniny čoskoro..

Mliečne produkty

Mliečnym produktom sa vo všeobecnosti vyhýbam. Je to najmä kvôli tomu, že mi tieto produkty veľmi neprospievajú a zároveň nechcem podporovať veľko-mliekarenský priemysel. Preto ak siahnem po mliečnych, je to väčšinou z menších fariem, preferujem ovčie a kozie produkty. Z bežných mliečnych však rada používam maslo, to kupujem takmer vždy takú tú hrudku opäť vo Freshi :). Inak najviac používaným je u mňa tvaroh, na tie moje najlepšie lievance na svete.

Sladkosti

Čo sa týka sladkého, to bude asi trošku málo objektívne, keďže sa denne pohybujem okolo mandlove. Tieto moje koláčiky papám denne, takže málokedy siahnem po niečom inom. Okrem lievancov. Určite odporúčam sladké domáce, nie kupovať spracované sladkosti bežne dostupné v obchodoch. Ja osobne ozaj po takýchto veciach už roky netúžim, ale isto existujú sladkosti, ktoré stoja za to. No verím, že mi dáte za pravdu, že čerstvé, poctivo vyrobené je najlepšie :).

Strukoviny, orechy a iné suché potraviny

Čo sa týka tohto typu surovín, mám to o to jednoduchšie, že s týmito surovinami pracujem a teda mám ich dostupné vo veľkom. Ale ak môžem odporučiť, určite by som v dnešnej dobe siahla po bezobalových obchodoch, ktoré takisto nakupujú z podobných zdrojov ako my v mandlove, a viete sa teda spoľahnúť na to, že suroviny u nich na sklade nestoja mesiace, ale pravidelne sa točia 🙂

Vajíčka

Vajíčka kupujem iba z voľného výbehu. Iba vajíčka z takéhoto chovu sú podľa mňa naozaj zdraviu prospešné a zároveň je sliepočkám zaistené príjemné prostredie na život. Ja ich najčastejšie nakupujem v už v spomínanom Village Farm.

Cukor

So sladením to mám následovne… Ak cukor tak chemicky nespracovaný, preto siaham najmä po tom kokosovom, javorovm sirupe, mede alebo sladím ovocím ako sú datle, banány, slivky či jablká.