Kategórie
Sladkosti

Cheesecake s pečenou figou a kandizovanými orechami

Čerstvé figy sú pre mňa jednou z najkrajších vecí letného obdobia.. :). Jedinečné, voňavé, sladké a šťavnaté.

V kombinácií s kozím syrom, medom a orechami ich môžeme nájsť vo francúzskej kuchyni ako zaujímavé predjedlo. Mne sa však toto spojenie páčí omnoho viac ako dezert :).

Krém z kozieho syra a mascarpone, vajec, medu a vanilky, zapečený s čerstvou figou, podávaný na kandizovaných orechoch. To všetko doplnené o maliny, čerstvú figu a bylinky.

Cez týždeň som bola na pár dní v Chorvátsku a podobných fíg som sa tam nevedela dojesť.. Samozrejme som si pár priniesla aj domov :). Je však naozaj pekné, že tieto krásne plody možno dopestovať aj u nás na Slovensku. Práve také slovenské som použila na tento dezert :). S figami sa toho dá vymyslieť naozaj veľa, a tak nepremeškajte toto obdobie, ktoré sa už pomaly schyluje ku koncu. I keď to znamená aj to, že sa môžeme pomaly tešiť na tekvicu, gaštany a iné jesenné mňamky :).

Cheesecake s pečenou figou a kandizovanými orechami

Ingrediencie: (na 12 mini cheesecakov s priemerom 5cm)

 • 250g mascarpone
 • 125g krémového kozieho syra
 • 2 vajíčka
 • 2 – 3 lyžice medu
 • štipka vanilkového prášku
 • 6 čerstvých fíg
 • 100g vlašských orechov + 50g medu + štipka soli
 • na ozdobenie: čerstvá figa, maliny a lístky medovky/mäty

Postup:

 1. Mascarpone, kozí syr, vajíčka, med a vanilku vymiešame na jemný krém. Formu na muffiny vyplníme košíčkami a naplníme 2 – 3 lyžicami krému.
 2. Figy umyjeme a prepolíme na polovice. Polovicu figy vtlačíme do krému.
 3. Pečieme na 150°C 35-40minút. Vyberieme z rúry, necháme chladnúť pri izbovej teplote cca 30minút a potom zachladíme v chladničke aspoň 1hodinu.
 4. Na kandizované orechy si zahrejeme med na panvici a keď začne jemne bublať pridáme orechy a v mede ich obalíme. Pridáme štipku soli. Stiahneme teplotu a chvíľku zahrievame. Keď sa začne medový karamel ťahať vylejeme hmotu na tanier vystlaný naolejovaným alobalom (aby sa orechy naň úplne nenalepili). Necháme vychladnúť a nasekáme nadrobno.
 5. Cheesecake-om opatrne odstránime košíček a položíme ich na nasekané orechy. Dozdobíme malinami, čerstvou figou a bylinkami :).
 6. Dobrú chuť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *