Kategórie
Sladkosti

Medový krémeš

Keď som bola malá, mojím najobľúbenejším koláčom bola práve medový krémeš od mojej babky. Na každý môj sviatok som si pýtala práve ten.. A to aj napriek tomu, že ani môj brat ani môj ujo ho moc nemuseli :(. A to bol jeden z dôvodov, prečo ho babka po čase prestala robievať.. Samozrejme to bolo spôsobené aj tým, že ja som sladké v istom veku začala odmietať.. Ak by som si však mohla vybrať tradičný koláč, ktorý milujem najviac, bol by to práve on <3.

Domáce medové pláty a ten ľahký krém z vanilkového pudingu a tradičného masla. No jednoducho pre mňa to bola čistá láska. Už dlhšiu dobu som premýšľala nad tým, ako by sa dal spraviť krémeš z “alternatívnych” surovín. Čo sa týka cesta, napadli ma dve varianty. Klasické nepečené pláty z datlí a orechov alebo piškót z mandlí a kokosového cukru. Tentokrát som siahla po tých nepečených a krém som vytvorila z bieleho tofu, medu, kokosového mlieka a oleja. Dostala som totiž výzvu vytvoriť dezert z tofu Lunter a toto ma napadlo. Poviem Vám, že na moje prekvapenie ozaj chutil.. A to aj skupine ľudí z kaviarní, kam dodávam moje mandlove torty. Ja som bola ozaj voči tomu skeptická, ale tento dezert nie len že chutí, ale naozaj medový krémeš pripomína :).. Tak ak ste milovníkmi krémešu aj vy, určite ho vyskúšajte :).

*nabudúce ešte skúsim vytvoriť tú druhú verziu, a uvidíme čo to bude 🙂

Ingrediencie: (na formu cca 20x20cm)

Medové pláty:

 • 200g kešu (mleté)
 • 200g vlašských orechov (mleté)
 • 200g čerstvých datlí alebo 120g sušených, namočených na noc
 • Asi 1lyžica kokosovej múky
 • Štipka soli

Plnka:

 • 360g tofu natural
 • 100g kokosového mlieka alebo iného rastlinného mlieka
 • 3lyžice kokosového oleja
 • 70g medu alebo javorového sirupu
 • Štipka vanilky

Postup:

 1. Spodok si jednoducho pripravíme tak, že mixujeme všetky ingrediencie v robote, kým nevznikne husté a pevné cesto. Pridáme trošku kokosovej múky, aby sa cesto nelepilo. Rozdelíme ho na dve časti a vyválkame na pláty veľkosti formy – najlepšie sa to robí medzi dvoma papiermi na pečenie.
 2. Plnku jednoducho pripravíme tak, že všetky ingrediencie rozmixujeme na hladký krém. Dochutíme podľa potreby.
 3. Formu vystelieme papierom na pečenie, dame prvý plát, navrstvíme krém a položíme naň druhý.
 4. Dáme chladiť do mrazničky na 2hodinky, aby plnka stuhla.
 5. Vyberieme z mrazničky a nakrájame na male kocky. Poprípade posypeme kokosovou múkou pre pocit a vizuálny dojem cukru 🙂
 6. Môžeme podávať. Prajem dobrú chuť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *