Kategórie
Sladkosti

Baklava

Predstavte si nekonečne veľa vrstiev chrumkavého cesta prekladaných vrstvami voňavej zmesi orechov a to celé doplnené o sladký lepkavý sirup :). Áno, hovoríme o baklave- o tom malom, dokonalom a hriešne sladkom koláčiku. Možno nie až tak dokonalom z nášho pohľadu, no táto verzia naozaj nemá chybu!

Cesto nahradené chrumkavými čipsami zo sladkých zemiakov, orechovo-mandľovo-pistáciová zmes sladená trochou kokosového cukru a medu, dochutená vanilkou a škoricou. A celý tento zázrak je poliaty jemným medovým sirupom :).

Vďaka tomu, že táto baklava nie je až tak prehnane sladká, stačí Vám jeden malý kúsok a máte možnosť vychutnať hneď celú paletu chutí. Rozoznáte chuť všetkých druhov orechov, sladkú vôňu vanilky a hrejivú príchuť škorice, dokonca aj lahodnú chuť sladkých zemiakov…

A to ani nehovorím o tom, aký famózny nápad bol nahradiť cesto sladkými zemiakmi… Čo poviete?

Baklava predstavovala kedysi jeden z tých druhov dezertov, ktorým sa nedalo odolať. Pamätám si, že som si ju raz kúpila vo farmárskej tržnici v orientálnom obchodíku. Tak som na ňu mala chuť, že som ju zjedla za jazdy autom na križovatke :). Vytvoriť zdravú baklavu bola relatívne veľká výzva, a dokonca do včera rána som mala v pláne len baklavovo-jogurtové poháriky. Avšak po raňajkách mi napadla myšlienka chrumkavých vrstiev zo sladkých zemiakov… Jeden z najlepších nápadov na svete…

Určite si to musíte vyskúšať, výsledok Vás naozaj príjemne prekvapí! 🙂

“It is like the real stuff! Even better..” 

Baklava

Ingrediencie: (na 9 kúskov baklavy)

orechová vrstva:

 • 50g mandlí
 • 70g vlašských orechov
 • 10g pistácií – nemusia byť – mám ale rada ako krásne vyzerajú a chutia, takže sem tam pár kúpim a pridám do receptu 🙂
 • 1 lyžica kokosového cukru – jeho karamelová chuť ladí s orechmi priam božským spôsobom
 • 1 lyžica medu
 • 30ml kokosového oleja
 • štipka soli
 • 1/4 lyžičky škorice
 • semiačka z 1/2 vanilkového struku

chrumkavé “cesto”:

 • 3 menšie sladké zemiaky – asi 300g

medový sirup:

 • 1lyžička medu
 • 0,5dcl horúcej vody

Postup:

 1. Zmes orechov opekáme na suchej panvici asi 5 minút (môžeme to urobiť aj v rúre na 200°C, avšak moja rúra je pokazená, čiže nič sa nepečie 🙂 ).
 2. Pomocou kuchynského robota orechy s kokosovým cukrom mixujeme – kým sa nerozmixujú na malé kúsky a nezačne sa uvoľňovať olej – tvorí sa lepivá zmes – cca 2 minúty.
 3. Pridáme kokosový olej, med, soľ, škoricu a vanilku. Mixujeme ďalších pár minút.
 4. Zmes si preložíme do misky.
 5. Sladké zemiaky nakrájame/nastrúhame na naozaj tenké plátky – ja som použila strúhač na syr. Opekáme na suchej panvici asi 2 minúty z každej strany. Tak, aby nezhoreli, ale len stratili svoju vlhkosť.
 6. Sladký sirup si vyrobíme tak, že horúcu vodu zmiešame s medíkom. V horúcej vode sa nám totiž med jednoduchšie rozpustí.
 7. Nastal čas dokončenia dezertu :). Vrstvy sladkých zemiakov prekladáme s malým množstvom orechov. Ja som dávala 4 vrstvy zemiakov a 4 orechov. Množstvo je na Vás, ale mne to prišlo akurát. Na záver vrch polejeme troškou sirupu (asi 1 lyžička) a posypeme na jemno nastrúhanou pistáciou alebo mandľou.
 8. Skladujeme v chladničke v uzavretej nádobe alebo prekryté fóliou – aby baklavy nevyschli :).

* ak by sa Vám orechová zmes zdala prílíš suchá, pridajte do nej trochu medového sirupu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *