Kategórie
Sladkosti

Čerešňový clafoutis

Ideálnejší koláč na túto sezónu už snáď ani neexistuje… Jedna z francúzskych klasík veľmi jednoducho pretvorená na zdravšiu verziu :). Kombinácia kokosového mlieka, vanilky, čerstvých vajíčok a mletých mandlí s voňavými sladkými čerešňami rozhodne stojí za to.

Z nutričného hľadiska má francúzska kuchyňa hneď niekoľko pozitív. Francúzi si radi a často doprajú jedlá zo sezónnych a čerstvých surovín, čím sa prirodzene vyhýbajú umelým konzervačným látkam a získavajú pravý, intenzívny a vždy nápaditý pôžitok. Pri pôžitkoch ešte ostaneme- vo Francúzsku je tradíciou urobiť si čas a vychutnať si akékoľvek konzumované jedlo. Táto tradícia prináša okrem toho, že pokrm lepšie strávite aj výhodu v tom, že ho zjete relatívne málo- pocit sýtosti sa dostavuje do 20 minút od začiatku konzumácie. Taktiež je známe, že francúzi majú dar kombinovať rôzne druhy zeleniny (a všeobecne surovín) s nápaditými koreninami, čo nám okrem kulinárskych zážitkov zabezpečuje podporu trávenia. Samozrejme netreba zabúdať aj na tie najväčšie pokušenia a zároveň nočné mory dietológov – dezerty. Nie sme si isté, či dokážeme slovami vyjadriť majstrovstvo francúzskej kuchyne, ktoré nám darovalo toľko vzrušujúcich zážitkov. A preto Vám prinášame jedinečne pretvorené recepty, ktoré Vám umožnia vychutnávať bez výčitiek…

Čerešňový clafoutis

Ingrediencie: (na formu priemeru 20cm)

 • 2 vajcia
 • 100ml kokosového mlieka
 • 1/2 vanilky
 • 1 lyžica medu
 • 25g mletých mandlí
 • 2 lyžičky kokosovej múky
 • 1 lyžica kokosového cukru + 1 lyžička kokosového oleja na vymazanie plechu / panvice
 • 250g čerešní + 1 lyžička kokosového cukru

Postup:

 1. Čerešne umyjeme a odkôstkujeme. Ak chceme, posypeme ich troškou kokosového cukru, premiešame a necháme odstáť – takto pustia svoju jedinečnú chuť, ktorá sa lepšie dostane do cesta.
 2. Vajíčka premiešame s mliekom, medom, vanilkou, mandľami a kokosovou múkou. Vznikne nám cesto, ktoré hustotou pripomína palacinkové.
 3. Panvicu / formu vymastíme kokosovým olejom a vysypeme kokosovým cukrom – to spôsobí, že spodok clafoutis bude jemne chrumkavý a skaramelizovaný.
 4. Polovicu cesta vylejeme na formu, rovnomerne poukladáme čerešne a zalejeme druhou polovicou cesta.
 5. Pečieme pri 180°C cca 35-40 minút. Upečený clafoutis by mal pripominať niečo medzi flanom a piškótou.
 6. Perfektne chutí teplý, ale aj vychladený :).
 7. Dobrú chuť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *