Kategórie
Homemade Sladkosti

Domáca vanilková zmrzlina a talianske affogato

Zmrzlina bezpochyby patrí k dezertom, ktoré všetci milujeme :).

Okrem toho nič viac letné a zároveň talianske neexistuje. Je to tak, tento týždeň je venovaný talianskej kuchyni :). Keď k zmrzline pridáte ďalšiu rýdzo taliansku záležitosť – espresso, vznikne jeden z najlepších kávových nápojov / dezertov zvaný Affogato. Originálne sa pripravuje s vanilkovou zmrzlinou a tak sme si práve ju pre Vás prichystali. Myslime, že ak túto kombináciu ochutnáte, dáte nám za pravdu, že je jednoducho dokonalá! 🙂

Zmrzlina je vyrobená len z tých najlepších surovín. Kokosové mlieko, kvalitné vaječné žĺtka, agátový med a vanilka. Chuť je priam neuveriteľná!

Ak nemáte zmrzlinovač, chce to trochu viac času a trpezlivosti, ale verte nám, stojí to za to :). (tiež som ho totiž minulý rok nemala)

Domáca vanilková zmrzlina a talianske affogato

Vanilková zmrzlina (paleo, bez laktózy)

Ingrediencie:

 • 500ml kokosového mlieka (použili sme s 60% podielom)
 • 4 čerstvé žĺtka
 • 100g agátového medu
 • 1 vanilkový lusk (vyškrabané semiačka + lusk)

Postup:

 1. Kokosové mlieko s vanikou varíme na jemnom plameni. Keď dosiahne bod varu, zmes odstavíme z plameňa.
 2. Medzitým si vyšľaháme žĺtka s medom na hustú penu.
 3. Za stáleho šľahania žĺtkovej zmesy pridáme trochu (1/3) horúceho kokosového mlieka. Túto zmes prelejeme opäť do hrnca a vrátime na plameň.
 4. Na slabom ohni miešame zmes asi 5 minút. Hmota by mala trochu zhustnúť, ale nie vrieť. Mala by mať hustotu ako smotana.
 5. Hmotu necháme trochu vychladnúť pri izbovej teplote a potom ju odložíme do chladničky, kde ju necháme chladiť niekoľko hodín (napr. cez noc).
 6. O pár hodín / na druhý deň vložíme krém do mrazničky. Každých 20-30 minút ju vyberieme a premixujeme šľahačom. Opakujeme cca 3-4 hodiny, do úplneho zhustnutia zmrzliny.
 7. Ihneď podávame, alebo skladujeme v mrazničke. Ja ju však odporúčam pripraviť na ten čas, kedy ju chcete skonzumovať :). Vtedy chutí najlepšie.

Affogato

 • 1 naberačka vanilkovej zmrlizny
 • 1 espresso (cca 30ml z 7-9g kávy) – ak nemáte kávovat, kľudne použije távu zalievanú alebo kávu pripravenú cez moka kávovar 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *