Kategórie
Homemade Raňajky Sladkosti

Černicovo-vanilkový džem

.. sladený medom z malinových kvetov ..

Čo prosím?

Skúste nahlas vysloviť to, čo ste si práve prečítali a zatrasie Vás od vzrušenia :).. A ešte úžasnejší pocit zažijete, keď takýto džem ochutnáte..

Samozrejme sa pri varení černicového džemu nemusí použiť konkrétne tento druh medu, ale u mňa na poličke čakal práve na túto chvíľu. Čo si budeme hovoriť, Slovensko je jedna zázračná krajina <3.

Keď som sa pri varení černíc rozhodla do nich hodiť vanilku, bola som trochu na pochybách, či sa vanilka pri takomto silne aromatickom ovocí prejaví. Vo výsledku sa tak naozaj stalo a to nad očakávania :). Keďže rada experimentujem, je úplne jasné, že džemy nebudem variť len také hocijaké. Do konca leta sa môžete tešiť ešte na nejednu podobnú špecialitu:).

Černice sú samozrejme ručne zbierané- škarabance na mojich nohách to značne dokazujú. V Bratislave nájdete viacero miest, kde si možno černíc nazbierať habadej… Napríklad na Kolibe, Železnej studničke, či na Dlhých dieloch…

Černicovo-vanilkový džem

Ingrediencie: (na cca 750ml džemu)

  • 1kg čerstvých černíc
  • 400g medu (malinový, kvetový, agátový, ..)
  • 1 vanilkový struk

Postup:

  1. Černice poriadne prepláchneme vodou a dáme do väčšieho hrnca.
  2. Na slabom ohni varíme približne 30minút. Počas tohto času černice pravidelne premiešavame a pomáhame im, aby sa začali rozpadať :).
  3. Po tomto čase si rozkrojíme vanilku, vyškrabeme z nej semiačka a spolu s celým strukom ju hodíme medzi černice.
  4. Pridáme med a varíme ďalších 30-60minút – podľa požadovanej hustoty. Ja som ho dokopy varila tých 90minút a vzniknutý džem je naozaj poriadne hustý :).
  5. Naplníme ním fľaše a následne sterilizujeme*.

* keďže toho džemu z 1kg nie je až tak veľa, ja som proces sterilizácie vynechala – skladujem ho v chladničke a počas najbližšieho obdobia ho aj tak miniem na ďalšie receptíky 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *