Kategórie
Hlavné jedlá

Domáca BBQ a hranolky zo sladkých zemiakov

Americká kuchyňa sa môže zdať na prvý, druhý a aj na nekonečný pohľad ako nie úplne zdraviu prospešná. Čo si budeme hovoriť, Amerika je krajina hamburgerov, vyprážaných hlúpostí, enormne sladkých dezertov a všetkého možného ďalšieho viac či menej nezdravého. Na druhú stranu je ale jednou z najviac kreatívnych (ak nie najkreatívnejšia). Spájajú sa v nej všetky kuchyne sveta a vznikajú tak svetovo najobľúbenejšie jedlá, značky sladkostí a reťazce rýchleho občerstvenia. Aj napríklad taký úžasný nápad ako je Cronut – hybrid medzi croissantom a donutom vďačí za svoju existenciu a obľúbenosť práve Amerike. Dokonca má táto receptúra aj ochrannú známku a teda nikde inde ako v New Yorku u Dominiqua Ansela si niečo takéto nedáte. Jedným z mojich snov je vymyslieť niečo podobne jedinečné. Takže niet sa čo diviť, že americká kuchyňa je pre mňa naozaj veľkou inšpiráciou.

Okrem iných tu nájdete aj Whole Foods a Trader Joe’s, ktoré predstavujú zdroj naozaj nápaditých, kvalitných a poctivých potravín. Kopec mandľového mlieka, čapovač na rôzne druhy orieškových masiel a chia kombucha. To sú presne tie vychytávky, ktoré k nám túžime priniesť, súhlasíte? Nehovoriac o tom, že čo sa týka zdravých koláčikov, bistier a nápadov na produkty má Amerika naozaj navrch.

Ale dosť už o Amerike, poďme späť k receptu.

Asi ste si už zvykli, že škrobové ingrediencie v našich receptoch používame len zriedkavo. Ak si už nejaké škroby v jedálničku doprajem, zvyknú to bývať práve sladké zemiaky. Najviac na svete ich milujem práve takto – ako hranolky, pripravené na panenskom kokosovom oleji, s kopou soli a štipkou škorice. Je to pre mňa jednoducho láska na prvý hryz :).

Myslím, že prvý krát som ich ochutnala minulý rok a kde inde ako v Amerike. Pripravte si k nim napríklad domácu BBQ omáčku. Je naozaj famózna- krásne údenú chuť, ktorú by BBQ mala mať, som vyčarovala pomocou poctivej údenej slaniny. Verím, že týmto jedlom konečne ulahodíme aj mužskému pohlaviu.

Domáca BBQ a hranolky zo sladkých zemiakov

Hranolky zo sladkých zemiakov

Ingrediencie:

 • očistené, na hranolky nakrájané sladké zemiaky
 • kokosový olej
 • soľ a škorica

* na 200g nakrájaných zemiakov som použila 1 lyžicu kokosového oleja, 1/4 lyžičky soli a štipku škorice

Postup:

 1. Olej rozpálime a rovnomerne poukladáme zemiaky na panvicu. Za občasného premiešania opekáme zemiaky približne 7 minút na strednom plameni. Snažíme sa ich opekať tak, aby boli rovnomerne prepečené.
 2. Chvíľku pred dopečením ich poriadne osolíme a oškoricujeme :).
 3. Ak chceme, môžeme hranolky pred podávaním osušiť od oleja a papáme.

BBQ omáčka

Ingrediencie: (na cca 100ml omáčky)

 • 250g paradajok z konzervy
 • 100ml vody
 • 1lyžička dijonskej horčice
 • 1 lyžica medu
 • 1 lyžica kokosového cukru
 • 1 strúčik cesnaku
 • 1 lyžička papriky
 • 1/2 lyžičky soli
 • štipka mletého čierneho korenia
 • 30g prerastenej údenej slaniny

Postup:

 1. Všetky ingrediencie okrem slaninky varíme na slabom plameni asi 5 minút – do rozpadnutia paradajok.
 2. Na jemno nakrájanú slaninku pridáme k paradajkovej zmesy a varíme ďalšie 3 minúty. Za tento čas by mala mať omáčka hustotu podobnú kečupu.
 3. Odstavíme z ohňa a zmes premixujeme ponorným mixérom. Prepasírujeme cez sitko. Ak sa Vám zdá omáčka málo hustá, vrátime ju do hrnca a varíme do požadovanej hustoty.
 4. Vychladíme a môžeme podávať k mäsku, hranolkám a pod.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *