Kategórie
Raňajky Sladkosti

Hriešne zdravé panbrownies

Len si to predstavte.. Dopriať si na raňajky čokoládové brownies, a to s pocitom, že to je dobrý nápad :)..

To znie ako oxymoron, však? 🙂

Práve takto vznikol tento recept. Čokoládu na raňajky totiž jedávam pravidelne, avšak som chcela zájsť ešte trošku ďalej :).

To už asi viete, že zastávame stravu bohatú na zdravé tuky a “ochudobnenú” o sacharidy. Práve tak sú vytvorené tieto brownie lievance. Vajíčka, kvalitná čokoláda, tradičné maslo, trošku kakaa a kokosovej múky. Raňajky plné bielkovín, zdravých tukov a vlákniny. A sú plné čokolády! A keď si uvedomíte, čo obsahujú, dobrý pocit naozaj nadobudnete :). Ja osobne si nič lepšie predstaviť neviem.

Existuje mnoho štúdií o tom, aký má čokoláda pozitívny vplyv na naše zdravie, a o množstvo, ktoré je “optimálne” konzumovať. Tento receptík jej obsahuje celkom požehnane, ale ak sa ňou následne nebudete celý deň prežierať, isto je toto množstvo v poriadku :). Veď sú to predsa brownies, kopec čokolády tam byť musí :)!

Brownies sú americkým výmyslom. Po pravde sa tomu vôbec nečudujem, a asi sa budem opakovať, ale Američania sú jednoducho neskutočne kreatívni a zároveň bez akýchkoľvek zábran, čo sa gastronómie týka. Inšpiráciou, lepšie povedané základom pre ne je francúzsky fondant. Pôvodné brownies vznikli v Chicagu a boli posypané vlašskými orechmi a marhuľovou polevou. Ja ich osobne najviac milujem čisto čokoládové.. Čerstvé, stále jemne teplé, šťavnaté.. Jednoducho hriešne dobré. A táto raňajková verzia o žiadny z týchto prívlastkov ukrátená nie je :).

Hriešne zdravé panbrownies

Ingrediencie: (podľa mňa na 1 porciu – tie 4 na fotke)

 • 30g tmavej čokolády (čo najlepšej, s aspoň 70% obsahom kakaa)
 • 15g tradičného masla (dá sa použiť aj kokosový olej)
 • 2 vajíčka – najlepšie z voľného výbehu 😉
 • 1 lyžička kakaa
 • 1-2 lyžičky kokosovej múky (záleží od veľkosti vajec – cesto musí pripomínať cesto na ozajstné brownies – teda sa nebude roztekať, keď ho dáte na panvicu)
 • štipka soli
 • na dosladenie – podľa percenta čokolády môžeme panbrownies dosladiť troškou medu alebo kokosovým cukrom – ja som používala 76% a pridala som 1 malú lyžičku

+ 1lyžička kokosového oleja na opekanie

Postup:

 1. Čokoládu s maslom roztopíme nad vodným kúpeľom. Ešte do teplej zmesy ručne prišľaháme vajíčka.
 2. Pridáme kakao, kokosovú múku a premiešame.
 3. Malo by vzniknúť cesto hustotou naozaj podobné ako cesto na brownies.
 4. Opekáme na kokosovom oleji z jednej strany cca 2minúty, z druhej 1 – ja som na vytvarovanie použila kovový kruh, aby boli tieto “lievance” hrubšie – chceme predsa aby zostali vo vnútri “nedopečené” :). Optimálna hrúbka je 1-1.5cm.
 5. Podávame len také čisté alebo so sezónnym ovocím – teraz sú najlepšie ríbezle alebo iné bobule :).
 6. Dobrú chuť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *