Kategórie
Homemade Raňajky Sladkosti

Figový džem

Čo by sme to boli za správne FoodLoverky, keby sme Vám neponúkli návod na to, ako si uchovať a vychutnať figy aj mimo ich sezóny? Teda iba za predpokladu, že tento džem nestihnete minúť v najbližších týždňoch – áno, je naozaj taký úžasný. A to ani nemusím zdôrazňovať možnosti jeho využitia – moja obľúbená kombinácia je s kozím syrom a vlašskými orechmi, no výborne sa hodí aj ku čokoláde, poprípade s jogurtom gréckeho typu.Ešte mi ale nedá nepoďakovať sa rodine a známym, ktorí sú našim spoľahlivým a kvalitným dodávateľom týchto neobyčajných plodov.

Figy, či už čerstvé, alebo sušené, predstavujú výborný zdroj rozpustnej vlákniny, vitamínov (A, E a K) a minerálov (draslík, vápnik, horčík a meď). Vďaka svojej charakteristickej chuti a lahodnej textúre sú ideálnou voľbou na zdravé maškrtenie, alebo vo všeobecnosti na sladenie jedál a dezertov. Čo sa týka hlavných pozitívnych vplyvov na naše zdravie, určite sem patrí znižovanie krvného tlaku (draslík), zvýšenie pevnosti kostí (vápnik), zlepšenie trávenia a aj podpora chudnutia a udržiavania zdravého životného štýlu (vláknina). Navyše, figy sú svojou jedinečnosťou výborným partnerom na čarovanie s chuťami a vytváranie neobyčajných gastronomických zážitkov. ***

Figový džem

Ingrediencie: (na cca 5 menších zaváraninových pohárov)

  • 2kg čerstvých fíg (zrelé sú ak majú tmavo fialovú farbu)
  • šťava z 1 citrónu

Postup:

  1. Figy umyjeme, očistíme od stopiek a prekrojíme na polovice.
  2. Takto upravené ich za občasného miešania varíme na miernom ohni cca 3 hodiny.
  3. Po 3 hodinách by mala masa zhustnúť a zmäknúť na konzistenciu podobnú kaši. V tomto kroku pridáme citrónovú šťavu a poriadne premiešame. Podľa Vašich preferencií je možné zmes rozmixovať, aby bola hladká a jemnejšia, my sme ale zvolili alternatívu čiastočného zachovania štruktúry vynechaním tohoto kroku.
  4. Naplníme poháre, uzavrieme, sterilizujeme, odložíme a pri najbližšej príležitosti papáme :).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *