Kategórie
Sladkosti

Gaštanový krém

Hoci Martina nikdy predtým gaštany nevarila, ich vôňu pri pečení milovala už ako malé dieťa.
Klasické gaštanové pyré so šľahačkou je slovenský dezert, ktorý nájdete snáď v každej tradičnej slovenskej cukrárni. Ale čo také poctivé gaštanové pyré bez pridaného cukru? Také sa v obchode hľadá len ťažko.
Keďže gaštanová sezóna vrcholí, kúpila ich Martina pár domov s jasným zámerom… No chytila ju kreatívna chvíľka (čo sa stáva celkom často :)), pri ktorej sa rozhodla, že ich uvarí a pripraví z nich krém, ktorým ozdobí cupcake-y. Chcela totiž vytvoriť krém, ktorý by bol bez laktózy a len veľmi jemne sladký, aby prevládala prirodzená chuť gaštanov.

Do pomletých gaštanov sa pridalo kokosové mlieko, trošku krémového medu a Bourbon vanilka. Nečakali sme, že bude až taký božský… V kombinácii s cviklovo-brownie cupcake-mi sa jednoznačne zrodila jesenná dokonalosť!

Gaštanový krém

Ingrediencie:

  • 300g gaštanov
  • 100ml kokosového mlieka
  • 1 lyžica medu
  • 1/2 vanilkového lusku

Postup:

  1. Gaštany pred varením narežeme rovnakým spôsobom ako pred ich pečením. V zápätí ich varíme približne 30 minút, pokým nebudú dostatočne mäkké.
  2. Ošúpeme ich a pomelieme vo food processore, alebo v kávovom mlynčeku (ako Martina).
  3. Gaštanová hmota bude už takto dosť krémová, no pridáme do nej mlieko, med a semiačka z vanilky.
  4. Poriadne premiešame a pred ozdobením dáme vychladiť do chladničky.

Krémom môžete ozdobiť cupcakes alebo akýkoľvek iný dezert, poprípade ho môžete konzumovať zachladený ako zdravú verziu gaštanového pyré :).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *