Kategórie
Sladkosti

Kokosový karamel

Karamel? Kokosový karamel?

Pred pár týždňami by ma ani nenapadlo, že niečo také existuje, a že si to dovolím zjesť. Veď karamel je takmer tá najsladšia vec na svete! Potom som však natrafila na informáciu, že karamel sa dá jednoducho pripraviť z kokosového cukru. Ten som sa konečne rozhodla kúpiť, a samozrejme karamel bola tá prvá vec, ktorú som z neho pripravila :).

Varíte ho s kokosovým mliekom, a o chvíľu ucítite tu neskutočnú vôňu… Zázrak je na svete! V chladničke krásne stuhne na lepivú, sladkú pastu, ktorá je jednoducho tak neodolateľná, že si nemôžete pomôcť.. Aspoň pri mne to tak bolo O:-).

Mnohí si napríklad svoju šálku kávy nevedia predstaviť bez cukru či sirupu. Ak patríte náhodou k nim, tento karamel si v káve zaručene zamilujete! 🙂

A to by som asi nemala ani spomenúť, ako skvelo chutí na banánovom chlebíku, alebo po pridaní štipky soli.. Slaný karamel bol isto vymyslený v nebi (či pekle?).

Ako prírodná náhrada klasického cukru (sacharózy) sa kokosový cukor stáva veľmi obľúbenou voľbou. Vyrába sa sušením šťavy z kokosových kvetov a hovorí sa o ňom najmä v súvislosti s jeho relatívne nízkym glykemickým indexom a prekvapivo bohatým obsahom minerálov.

Glykemický index nám napovedá, ako rýchlo zvýši konzumácia určitej potraviny hladinu glukózy v krvi. Kokosový cukor v porovnaní so sacharózou jednoznačne vyniká- má ho podstatne nižší a to pravdepodobne aj vďaka obsahu látky zvanej inulín (druh vlákniny). Ďalšou dobrou správou je, že tento sladký zázrak obsahuje dôležité minerály akými sú železo, zinok, vápnik, draslík a tiež určité množstvo antioxidačne pôsobiacich látok.

Aby sme však boli aj trochu kritické, musíme priznať, že kokosový cukor je aj napriek svojim prínosným schopnostiam len ďalšou formou sladidla- zaraďujeme ho k medu a preto ho odporúčame konzumovať v primeraných (nižších) množstvách.

Kokosový karamel

Ingrediencie:

  • 1 odmerka kokosového cukru
  • 1 odmerka kokosového mlieka (hustota karamelu je závislá na % kokosového mlieka)

Postup:

  1. Kokosový cukor s mliekom dáme do hrnčeka a varíme na slabom plameni asi 5minút – keď začne bublať odstavíme.
  2. Karamel prelejeme do skleneného pohára a skladujeme v chladničke.
  3. Spotrebujeme do cca 3-5dní.

– je to oveľa jednoduchšie a rýchlejšie ako pri obyčajnom cukre 🙂

Ako karamel použiť?

  • karamelové latte
  • na lievance/chlebík/palacinky
  • len tak papať lyžičkou? 🙂 – ale to jedine keď máte naozaj zlú náladu
  • na zmrzline
  • na výrobu karamelového maslového krému (Salted caramel buttercream) – 100g zmäknutého masla šľaháme s 5 lyžicami karamelu a štipkou soli

Jedna odpoveď na “Kokosový karamel”

Ahoj,

snažím sa vyrobiť kokosový karamel z Tvojho receptu, mohla by si mi upresniť, čo znamená 1 odmerka? V recepte máš 1 odmerka kokosového cukru a 1 odmerka kokosového mlieka. Toho cukru v pomere k mlieku teda 1:1 sa mi zdá veľa. Je to správne? Dakujem 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *