Kategórie
Sladkosti

Krémové tekvicové koláčiky s vlašskými orechami a javorovým sirupom

Tento koláčik predstavuje oveľa viac, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať 🙂

Po prvé chutí asi ako všetko, čo je na americkej kuchyni, obzvlášť jesennej, nádherné… Pumpkin pie, cheesecake, javorový sirup, orechy. Jednoducho úchvatná kombinácia :)! Práve pri takýchto receptoch si vždy znova pripomeniem, že Amerika predsa len má niečo do seba…

Navyše mala jeho fotka medzi Vami veľký úspech, čo ma veľmi potešilo :). Ďakujem Vám!

Nehovoriac o tom, v akom čase vznikol… FoodLover momentálne prežíva obdobie plné skúšania, dolaďovania a ochutnávania našich “klasík”, vrátane všetkých aktivít okolo prípravy a zakladania firmy… Firmy? Presne tak. FoodLover.sk bude onedlho firmou, ktorá sa bude špecializovať na výrobu zdravých toriet, firemné cateringy a mnohé ďalšie zaujímavé aktivity podporujúce zdravý životný štýl… Veríme, že sa máte na čo tešiť! 🙂 (*viac info onedlho)

Čo sa týka koláčika, príjemne ma prekvapilo, že všetkým, ktorí ho papali, veľmi chutil :). Keďže mal môj brat meniny, dostal sa na lyžičky širšieho spektra ochutnávačov, ako väčšina našich výtvorov. Musíte ho jednoducho vyskúšať aj Vy :)!

A jeho príprava je naozaj krátka…

Krémové tekvicové koláčiky s vlašskými orechami a javorovým sirupom

Ingrediencie: (na cca 6-8 mini koláčikov – napríklad v “muffin” forme)

 • 250g tekvicového pyré (ja som piekla tekvicu na pečenie asi 30 minút pri 200°C a potom rozpučila jej dužinu)
 • 250g krémového tvarohu
 • 2-3 lyžice javorového sirupu
 • 3 plátky želatíny
 • štipka škorice a klinčekov
 • 50g mletých vlašských orechov + 50g vločiek (pohánkové / pšenové, alebo použite rovnaké množstvo mletých mandlí) + 50g datlí (čerstvých, alebo deň vopred namočených sušených) + štipka škorice
 • hrsť vlašských orechov + 1 lyžica vločiek (pšenové sú úplne ideálne – príjemne chrumkajú) + 1 lyžica javorového sirupu + štipka škorice a soli
 • javorový sirup na podávanie

Postup:

 1. Zo zmesi vlašských orechov, vločiek, datli a škorice si pomocou robota (food processora) pripravíme základné cesto. Práve takýto robot nám spracuje tento typ cesta najrýchlejšie.
 2. Želatínu necháme napučať asi 10 minút. Medzitým si vyšľaháme tvaroh, pyré, sirup a primiešame voňavé korenie. Želatínu necháme rozpustiť (ideálne nad vodným kúpeľom), pridáme do nej trošku krému a premiešame. Želatínovú zmes pridáme do zvyšku krému a poriadne prešľaháme.
 3. Muffinovú* formu si vystelieme potravinárskou fóliou tak, aby pretŕčala (keď ich takto naplníme, jednoducho ich budeme vedieť vybrať). Na spodok natlačíme časť cesta a navrstvíme krém. Toto sa má urobiť toľko krát, na koľko koláčikov nám zmes vyjde :).
 4. Dáme chladiť do chladničky na cca 1 hodinu. Medzitým si najemno nakrájame (pomelieme vlašské orechy), zmiešame s vločkami, sirupom, škoricou a soľou.
 5. Po vychladení vyberieme koláčiky z formy, posypeme orechovou zmesou a môžeme podávať.
 6. Ak chcete vykúzliť takú nádheru, aká je zachytená na fotke, polejte ich pri servírovaní javorovým sirupom :).

* Ja som skúsila použiť aj muffin formu, ale aj kovový kruh bez dna, ktorý sa používa pri výrobe francúzskych mini dezertov. Ak máte po ruke tie, rozhodne ich použite, výsledok je už na prvý pohľad krajší :).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *