Kategórie
Polievky

Pórkový krém

Cesnak, pór a klasická cibuľa majú spoločného viac než si myslíte. Okrem toho, že všetky patria do jednej čeľade (Amaryllidaceae) a sú nositeľmi v kuchyni nenahraditeľnej chuti, každá z nich sa môže pýšiť schopnosťami výrazne pozitívne ovplyvniť naše zdravie.

Pri cesnaku stojí za spomenutie látka zvaná alicín, ktorá okrem iného zmierňuje prejavy prechladnutia a chrípky, zabezpečuje nám zníženie hladiny krvného tlaku (a tým riziko srdcovocievnych ochorení), či dokonca nášmu telu pomáha zbaviť sa toxických ťažkých kovov.

Pór je výnimočný jednak svojou jemnou chuťou (najmenej výraznou z jedlých cibuľovín), ale aj relatívne vysokým obsahom vlákniny, ktorej prísun nám pomáha v prevencii obezity, zápchy, a srdcovocievnych ochorení.

Cibuľa ako taká môže mať viacero podôb. Od jarnej- pestovanej v teplejších oblastiach, až po žltú a červenú, ktoré sú známe naozaj intenzívnou chuťou a arómou. Cibuľa sa oddávna používala ako liek proti kašľu, prechladnutiu, či dokonca pri liečbe astmy. Nové štúdie naznačujú, že jej konzumácia môže mať priaznivý vplyv aj na vyrovnanie hladiny glukózy v krvi a pomáhať tak pri hypoglykémii.

Ďalšia z našich obľúbených krémovým polievok. Najprv mi predstava o kréme z póru prišla naozaj zvláštna, ale poviem Vám, je jednoducho úžasný! 🙂

Pórkový krém

Ingrediencie:

 • 2 mladé cibuľky
 • 1 pór (cca 300g)
 • 3 strúčiky cesnaku
 • 500ml vývaru
 • soľ, korenie na dochutenie
 • 2 lyžice olivového oleja
 • 1 lyžička kokosovej múky na zahustenie – ak nebude mať Vami požadovanú hustotu – tým, že majú tieto ingrediencie naozaj prenikavú chuť, kokosovú múku vôbec necítiť

+ pažítka / tymián alebo iná bylinka na ozdobu

Postup:

 1. Cibuľku, cesnak a pór nakrájame na jemné plátky. Z póru použijeme aj tú zeleno-žltú, jedlú časť. Práve vďaka nej má polievka takú krásnu farbu :).
 2. Za stáleho miešania opekáme na olivovom oleji asi 3 minúty. Zalejeme vývarom a varíme 10 minút.
 3. Pomocou blendera, alebo ponorného mixéra vymixujeme na jemný krém. Vrátime do hrnca a dochutíme soľou a korením. Podľa potreby zahustíme kokosovou múkou – s troškou polievky rozmiešame múku na pastu a pridáme ju do polievky. Za stáleho miešania necháme polievku prevrieť.
 4. Môžeme podávať. Chutí úžasne aj samostatne, môžeme ju však podávať k mäsku, posypanú syrom alebo slaninkou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *