Kategórie
Šaláty Slané pochúťky

Raw zeleninový špíz s paradajkovo-bazalkovým pestom

Včera sa v Bratislave konal Raw Food Festival (samozrejme, že sme boli degustovať :)) a teda je asi úplne jasné, že náš posledný receptík s cukinou bude raw :). Raw cukinové špagety sú však už trochu otrepané, takže sme vymysleli niečo iné. Veľmi kreatívny nápad, ako si dopriať surovú zeleninu, avšak nie vo forme šalátu :).

Napichnuť zeleninu na špajdlu a podávať ju s raw pestom je naozaj zaujímavá voľba, či už len tak, alebo ako “snack” na akúkoľvek letnú párty :). Neostane po nich žiaden špinavý riad a tiež pripravíte niečo zdravé pre Vašich priateľov. A tým, že tak výborne vyzerajú si Vašich hostí určite získajú :).

Práve cukina je hlavnou hviezdou tohto receptu, keďže sa dá krásne zvinúť a takto pôsobí naozaj pôvabne :). Na špíziky môžete použiť akúkoľvek čerstvú zeleninu, ale určite odporúčame chrumkavé druhy zeleniny, práve tie chutia v tejto forme naozaj výborne :).

Čo sa týka dressingu, dá sa vymyslieť čokoľvek. Keďže sme však chceli zostať pri raw (surovom), náš dressing je z paradajok, čerstvej bazalky, píniových orieškov a soli. Mňam! 🙂

Raw zeleninový špíz s paradajkovo-bazalkovým pestom

Ingrediencie: (asi na 10 špízov)

  • 1 cukina nakrájaná / nastrúhaná na tenké pláty
  • 5 redvičiek nakrájaných na cca 4mm plátky, tak aby sa dali napichnúť
  • 1 červená paprika nakrájaná podobne ako redkvičky
  • hrášok, ľadový šalát a iná zelenina
  • dlhé špajdle

Cukinu si jednoducho zarolujeme a napichujeme na špajdlu tak, aby sa nerozvinula. Ostatnú zeleninku tiež pridáme a servírujeme :).

Paradajkovo-bazalkové pesto

  • 3 paradajky
  • 6 lístkov čerstvej bazalky
  • 2 lyžice píniových (alebo kešu) orieškov
  • štipka soli

Všetky ingrediencie rozmixujeme ponorným mixérom alebo v blenderi.

Cukina
Táto sympatická letná zelenina je akýmsi medzistupňom medzi tekvicou a uhorkou. Z oboch týchto surovín si totiž vzala ich pozitívne vlastnosti, takže sa v nej snúbi šťavnatosť s jemnosťou chuti a to ešte nehovoríme o jej pozitívnom vplyve na naše zdravie.
Vysoký obsah vody (a nízky obsah kalórii) z nej napríklad robí nášho spojenca pri snahe o udržanie si hmotnosti a pri chudnutí. Ak sa pozrieme na obsah antioxidantov- biologicky aktívnych zlúčením, je na tom cukina podobne ako minulotýždňový favorit- zelený hrášok. Obsahuje teda luteín, zeaxantín a karotény, ktoré sa mimo iného starajú o náš zrak.
Cukiny sú tiež zaujímavým zdrojom draslíka, ktorý je kľúčový pre našu elektrolytickú rovnováhu (predstavuje protipól vplyvu sodíka), pomáha nám totiž znížiť krvný tlak.
No a ak hľadáme zdroj vitamínov a minerálov, cukiny nám zabezpečia prísun vitamínu A, C, komplexu vitamínov skupiny B a dokonca aj fosforu, zinku a železa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *